piatok, 01 február 2013 18:48

Deň zasväteného života v našich diecézach

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Na sobotu 2. februára 2013, na sviatok Obetovania Pána, pripadá Svetový deň zasväteného života. Rehoľníci a rehoľníčky pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu. Biskupi ich pri tejto príležitosti pozývajú na spoločné stretnutia, počas ktorých si symbolicky obnovujú svoje rehoľné sľuby (chudoby, čistoty a poslušnosti). Prinášame prehľad diania v niektorých diecézach.

BRATISLAVSKÁ ARCIDIECÉZA

V sobotu 2. februára 2013 bude v Katedrále sv. Martina v Bratislave bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský sláviť svätú omšu za účasti rehoľníkov a rehoľníčok. Po jej skončení o 11:30 h bude nasledovať spoločné stretnutie arcibiskupa Zvolenského so zasvätenými mužmi a ženami v aule Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

TRNAVSKÁ ARCIDIECÉZA

Trnavská arcidiecéza tento deň oslávi v biskupskom chráme - Katedrále svätého Jána Krstiteľa. Stretnutie biskupa Jána Oroscha, apoštolského administrátora "sede vacante" Trnavskej arcidiecézy, s rehoľníkmi a rehoľníčkami sa začne v tento deň o 10:00 h svätou omšou. Po nej je naplánovaná prednáška pre zasvätené osoby. Po nej sa rehoľníci a rehoľníčky odoberú do priestorov Arcibiskupského úradu. Organizátori stretnutia prosia, aby si rehoľníci so sebou priniesli sviece na posvätenie, ktoré si z katedrály domov odnesú už ako "hromničné".

NITRIANSKA DIECÉZA

Stretnutie s rehoľníkmi bude v rámci mestských misií a predmisií, ktoré budú v Nitre (predmisie vo februári a misie v marci).

ŽILINSKÁ DIECÉZA

Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis celebruje v sobotu o 10:30 h svätú omšu v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline pri príležitosti Svetového dňa zasväteného života za účasti rehoľných sestier a rehoľných bratov zo Žilinskej diecézy.

BANSKOBYSTRICKÁ DIECÉZA

Na sviatok Obetovania Pána, 2. februára 2013, sú zasvätení Banskobystrickej diecézy pozvaní na spoločné slávenie Dňa zasväteného života s diecéznym biskupom Mons. Mariánom Chovancom v Starých Horách. Na známom pútnickom mieste bude aj v túto prvú sobotu prebiehať duchovný fatimský program, ktorý vyvrcholí o 10:30 h svätou omšou s biskupom Chovancom.

RÍMSKOKATOLÍCKA CIRKEV - Východná provincia

KOŠICKÁ ARCIDIECÉZA

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a košický pomocný biskup Mons. Stanislav Stolárik pozývajú rehoľníkov v sobotu 2. februára 2013 na Deň zasväteného života na svätú omšu v Seminárnom kostole v Košiciach.

SPIŠSKÁ DIECÉZA

Spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka pozýva zasvätené osoby, ktoré pôsobia v Spišskej diecéze, na stretnutie s biskupom v rámci Svetového dňa zasväteného života, ktoré sa uskutoční v sobotu 2. februára 2013 v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí. Program sa začne o 10:00 h svätou omšou v kaplnke seminára, pokračovať bude občerstvením a prednáškou na tému "Úloha pápeža", ktorú prednesie Martin Koleják. Po nej bude nasledovať diskusia.

ROŽŇAVSKÁ DIECÉZA

V Rožňave sa slávnosť s rehoľníkmi začne požehnaním sviec v Kostole sv. Františka Xaverského (v strede Námestia baníkov) o 10:00 h a bude pokračovať procesiou do Katedrály Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave, kde bude biskup Mons. Vladimír Filo sláviť svätú omšu zo sviatku Obetovania Pána. Po svätej omši v priestoroch biskupského úradu, v konferenčnej miestnosti, sa k nim prihovorí prednáškou. Celá slávnosť sa ukončí obedom.

GRÉCKOKATOLÍCKA CIRKEV sui iuris

PREŠOVSKÉ ARCIBISKUPSTVO

Prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak sa stretne s rehoľníkmi a rehoľnými sestrami v nedeľu 3. februára 2013 v Ľutine. V Bazilike Presvätej Bohorodičky bude slúžiť o 10:00 h archijerejskú svätú liturgiu a zúčastní sa aj na celodňovom programe.

KOŠICKÁ EPARCHIA

O 9:00 h bude v sobotu 2. februára 2013 sláviť archijerejskú liturgiu a program fatimskej soboty v Bazilike minor v Michalovciach košický eparcha Mons. Milan Chautur. Po nej bude nasledovať stretnutie s rehoľníkmi Košickej eparchie.

Zdroj: TK KBS, Diecézy Slovenska

Čítať 5821 krát