štvrtok, 14 marec 2013 10:11

Habemus Papam! Máme pápeža!

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Za nového Svätého Otca bol včera podvečer zvolený 76-ročný argentínsky kardinál Jorge Mario Bergoglio SJ, ktorý prijal meno František. Bude vôbec prvým pápežom s týmto menom. Vyše stotisíc ľuďom, ktorí sa zhromaždili na Námestí Sv. Petra a ulici Via della Conciliazione vo Vatikáne, to oznámil francúzsky kardinál protodiakon Jean-Louis Tauran. Krátko po 20:20 h z lodžie balkóna baziliky 266. hlava Katolíckej cirkvi po prvý raz udelil požehnanie Urbi et orbi (Mestu a svetu).

Zvolenie vôbec prvého pápeža z Latinskej Ameriky ohlásil svetu krátko 19:00 h biely dym vychádzajúci z komína vatikánskej Sixtínskej kaplnky a zvony na Bazilike sv. Petra. Kardinál Tauran voľbu potvrdil o takmer hodinu neskôr tradičnou formulou "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam" (oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža). Ľudia zhromaždení na Námestí sv. Petra vo Vatikáne prijali signalizáciu bielym dymom i oznámenie s veľkým nadšením a potleskom. Oficiálne meno nového pápeža sa bude uvádzať bez rímskej číslice za menom

Novozvolený pápež z balkónu Baziliky sv. Petra udelil prvé požehnanie. Najskôr však vyzval k modlitbe za emeritného pápeža Benedikta XVI., po ktorom preberá úrad. Vyzval k modlitbe za celý svet a za bratstvo v Cirkvi. Prítomných tiež poprosil, aby sa modlili i za neho. Po požehnaní opäť poďakoval za "vrelé prijatie". "Teraz vás už opustím. Ďakujem vám za prijatie. Modlite sa za mňa a do skorého videnia. Uvidíme sa veľmi skoro. Zajtra sa chcem ísť pomodliť k Panne Márii, aby ochraňovala Rím. Dobrú noc a dobre si odpočiňte," povedal František, prvý jezuita, ktorý zasadne na pápežský stolec. 

Hovorca Svätej stolice P. Federico Lombardi po oznámení novinárom povedal, že krátko po svojom zvolení Svätý Otec František zavolal svojmu predchodcovi a dohodol si s ním stretnutie. Inauguračná svätá omša sa uskutoční v utorok 19. marca (sviatok sv. Jozefa) na Námestí sv. Petra. Dovtedy - vo štvrtok navštívi jednu rímsku mariánsku svätyňu a bude sláviť eucharistiu s kardinálmi voličmi v Sixtínskej kaplnke. V piatok prijme všetkých kardinálov, v sobotu sa stretne s pracovníkmi médií. S veriacimi sa pomodlí už v nedeľu tradičnú modlitbu Anjel Pána. 

Nového Svätého Otca zvolili kardináli po piatich kolách 75. konkláve, ktoré sa začalo v utorok podvečer. Ide o druhého pápeža v treťom tisícročí. Na jeho voľbe sa zúčastnilo 115 kardinálov zo všetkých svetadielov. Novozvolený Svätý Otec nahradí nemeckého predchodcu Benedikta XVI., ktorý sa posledný februárový deň tohto roka vzdal svojho úradu. Pontifikát ukončil po takmer ôsmich rokoch. Osemdesiatpäťročný Benedikt XVI. povedal, že cíti ťarchu staroby a že mu na riadne vykonanie úradu nezostávali sily. 

 

Zdroj: TK KBS

Čítať 5886 krát