sobota, 14 január 2012 23:57

Svedok Barbarskej noci - Don Vojtech Zeman

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V týchto dňoch si pripomíname 61 rokov od udalostí, ktoré vážne zmenili dovtedajšie pôsobenie Cirkvi na Slovensku. Komunistický systém v Československu chcel ovládať ešte aj duše ľudí a neváhal uskutočniť tvrdé prenasledovanie Cirkvi.

Vojsko, ŠtB, národná bezpečnosť a ľudové milície boli zapojené do tejto akcie. V noci z 13. na 14. apríla 1950 vnikli do kláštorov na Slovensku a odvliekli rehoľníkov do zhromažďovacích táborov a znemožnili im pokračovať v ich ďalšej činnosti. V komplexe šaštínskeho kláštora boli zhromaždení bratia saleziáni. Jezuitov vozili do Jasova, kapucínov do Pezinku... O niekoľko dní neskôr ich poodvážali do Podolínca. Celkovo bolo na Slovensku internovaných vyše 1000 rehoľníkov.

Pre súčasnú generáciu, ale aj tie ďalšie je veľmi dôležité pripomínanie si týchto udalostí. Pozvali sme si preto na 16.apríla hosťa – Don Vojtecha Zemana, ktorý tieto udalosti osobne zažil a je ochotný sa s nami o ne podeliť.

Po sv. omši, ktorá začína o 18:00 hod. v Bazilike Sedembolestnej Panny Márie budeme pokračovať v divadelnej sále Gymnázia J. Bosca, teda v priestoroch, ktoré ešte aj dnes „dýchajú“ vyššie spomínanými udalosťami. Tu budeme chváliť Boha za vernosť, odvahu a vytrvalosť, ktorú dal do srdca všetkým kňazom a rehoľníkom v tej ťažkej dobe. Po chválach sa don Vojtech Zeman podelí s nami o svoje spomienky.

Všetci ste srdečne vítaní!

Čítať 3666 krát